BONNIN SUOMI-KOULUN ESITTELY

Bonnin suomalainen kielikoulu on tiivis suomalaisyhteisö, joka haluaa antaa Saksassa asuville ulkosuomalaisille lapsille ja nuorille mahdollisuuden harjoittaa yhdessä suomenkielentaitoaan.

Tällä hetkellä meillä on 32 oppilasta, 19 jäsenperhettä, 5 opettajaa sekä 5 opetusryhmää: Ilvekset (3- 5v.), Jänikset (eskari), Liito-oravat (pienet alakoululaiset), Karhut (isot ala- ja yläkoululaiset) ja Merikotkat (teinit). Ryhmäjaot teemme lasten ja nuorten iän ja kielitaidon mukaan.

Koulumme tilat ovat Sankt Augustinin Waldorfkinderhausissa ja meillä on Suomi-koulua joka kuukauden 2. ja 4. lauantai. Opetustilojen lisäksi, meillä on kirjasto, juhlasali, vanhemmille taukotilat sekä iso ulkopiha, jossa asustelee mm. pupuja, poneja ja kilpikonnia.

Koulumme perinteisiä tapahtumia syyslukukaudella ovat syysretki, askartelutalkoot, joulumarkkinat ja joulujuhla. Kevätlukukaudella järjestämme perinteisesti kevätretken, pääsiäisaskartelun, vappujuhlan ja kesän alussa lukukauden päätösjuhlan.

Lisäksi järjestämme lukuvuoden aikana lukuisia muita tapahtumia mm. herkkukioskin, kirjakirppiksen, teatteri- ja musiikkiesityksiä, kirjailijavierailuja, kokkikoulukertoja ja suomalaisen seurakunnan papin vierailuja.